Vishay/Dale TNPW2512249KBEEG
TNPW2512249KBEEG picture photo
Mfg. Part Number
TNPW2512249KBEEG
Brief Description
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW2512249KBEEG.pdf
Availability of TNPW2512249KBEEG
QUANTITY
TNPW2512249KBEEG Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW2512249KBEEG
Internal Part NumberEIS-TNPW2512249KBEEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW2512249KBEEG
Related LinksTNPW2512, TNPW2512249KBEEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW2512249KBEEG Details Description
Related parts for TNPW2512249KBEEG
SWITCH DIP TOP SLIDE FLUSH 3POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 20A D2PAK datasheet.pdf
IC XLATOR 4CH 1.2/5.5V 12WLCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DGTL POT 1024POS 100K 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf