Vishay/Dale TNPW2512255RBEEG
TNPW2512255RBEEG picture photo
Mfg. Part Number
TNPW2512255RBEEG
Brief Description
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW2512255RBEEG.pdf
Availability of TNPW2512255RBEEG
QUANTITY
TNPW2512255RBEEG Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW2512255RBEEG
Internal Part NumberEIS-TNPW2512255RBEEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW2512255RBEEG
Related LinksTNPW2512, TNPW2512255RBEEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW2512255RBEEG Details Description
Related parts for TNPW2512255RBEEG
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.018 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 1.27MM datasheet.pdf