Vishay/Dale TNPW2512402KBEEG
TNPW2512402KBEEG picture photo
Mfg. Part Number
TNPW2512402KBEEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW2512402KBEEG.pdf
Availability of TNPW2512402KBEEG
QUANTITY
TNPW2512402KBEEG Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW2512402KBEEG
Internal Part NumberEIS-TNPW2512402KBEEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW2512402KBEEG
Related LinksTNPW2512, TNPW2512402KBEEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW2512402KBEEG Details Description
Related parts for TNPW2512402KBEEG
IC REG BUCK 12V 0.5A 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.5A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE POF BLK PLAST DUPLEX 10M datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DBL 2MM SMD datasheet.pdf
JACK .032-.046" .236"L SLD MNT datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf