Vishay/Dale TNPW2512499KBEEY
TNPW2512499KBEEY picture photo
Mfg. Part Number
TNPW2512499KBEEY
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW2512499KBEEY.pdf
Availability of TNPW2512499KBEEY
QUANTITY
TNPW2512499KBEEY Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW2512499KBEEY
Internal Part NumberEIS-TNPW2512499KBEEY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW2512499KBEEY
Related LinksTNPW2512, TNPW2512499KBEEY Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW2512499KBEEY Details Description
Related parts for TNPW2512499KBEEY
FIXED IND 22UH 1.9A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 130MSPS 64-QFN datasheet.pdf
CABLE GLAND PLASTIC IP68 PG 42 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SOT23F datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 50COND 28AWG 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H datasheet.pdf