Vishay/Dale TNPW2512511KBEEY
TNPW2512511KBEEY picture photo
Mfg. Part Number
TNPW2512511KBEEY
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 511K OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW2512511KBEEY.pdf
Availability of TNPW2512511KBEEY
QUANTITY
TNPW2512511KBEEY Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW2512511KBEEY
Internal Part NumberEIS-TNPW2512511KBEEY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW2512511KBEEY
Related LinksTNPW2512, TNPW2512511KBEEY Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW2512511KBEEY Details Description
Related parts for TNPW2512511KBEEY
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 55NS 36MINIBGA datasheet.pdf
MODULE DDR-400 1GB 184-DIMM datasheet.pdf
SWITCH MODULE FOR SC CONNECTORS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ TO99-8 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP OFF/1/2 datasheet.pdf
RES 30K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
BUSBAR 3 PHASE 27 POLE 18MM datasheet.pdf