Vishay/Dale TNPW251253R6BEEG
TNPW251253R6BEEG picture photo
Mfg. Part Number
TNPW251253R6BEEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW251253R6BEEG.pdf
Availability of TNPW251253R6BEEG
QUANTITY
TNPW251253R6BEEG Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW251253R6BEEG
Internal Part NumberEIS-TNPW251253R6BEEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW251253R6BEEG
Related LinksTNPW2512, TNPW251253R6BEEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW251253R6BEEG Details Description
Related parts for TNPW251253R6BEEG
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 1611 datasheet.pdf
INDICATOR 12V 14MM PROMINENT GRN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN IDC 17POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
OSC CMEMS 48.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf