Bivar, Inc. TO-11-070H
TO-11-070H picture photo
Mfg. Part Number
TO-11-070H
Brief Description
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.070"
Datasheet Download
TO-11-070H.pdf
Availability of TO-11-070H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TO-11-070H Order Process
Ship out your order
Specifications of TO-11-070H
Internal Part NumberEIS-TO-11-070H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2014
TypeSpacer
ShapeTubular
UsageGeneral Purpose - Axial, Radial
FeaturesWash Away
Length0.070" (1.78mm)
Width-
Height0.070" (1.78mm)
Diameter - Outside0.100" (2.54mm)
Diameter - Inside0.045" (1.14mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TO-11-070H
Related LinksTO-11, TO-11-070H Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
TO-11-070H Details Description
Related parts for TO-11-070H
RES SMD 33.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 26POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 WW datasheet.pdf
SWITCH DISCONNECT 400A 1000V datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS VERT TIN T/H datasheet.pdf
RES 14.88K OHM 1/2W .001% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
MICRO 37C P 6" YEL JACKS datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 1.1KV RADIAL datasheet.pdf