Tamura TO3316-221M
TO3316-221M picture photo
Mfg. Part Number
TO3316-221M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH 800MA 610 MOHM
Datasheet Download
TO3316-221M.pdf
Availability of TO3316-221M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TO3316-221M Order Process
Ship out your order
Specifications of TO3316-221M
Internal Part NumberEIS-TO3316-221M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesTO3316
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating800mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)610 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.209" (5.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TO3316-221M
Related LinksTO331, TO3316-221M Datasheet, Tamura Distributor
TO3316-221M Details Description
Related parts for TO3316-221M
KIT HEADBOARD FOR MT9V131 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 10% DISC datasheet.pdf
IC VOLT-LEVEL TRANSLATOR 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 294MA 2.4 OHM datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V CH 0402 datasheet.pdf