Vishay/Siliconix TP0101K-T1-E3
TP0101K-T1-E3 picture photo
Mfg. Part Number
TP0101K-T1-E3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 20V 0.58A SOT23-3
Datasheet Download
TP0101K-T1-E3.pdf
Availability of TP0101K-T1-E3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TP0101K-T1-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TP0101K-T1-E3
Internal Part NumberEIS-TP0101K-T1-E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSIL-1072014 Rev0 17/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C-
Rds On (Max) @ Id, Vgs650 mOhm @ 580mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 50µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs2.2nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max350mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TP0101K-T1-E3
Related LinksTP0101, TP0101K-T1-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
TP0101K-T1-E3 Details Description
Related parts for TP0101K-T1-E3
CAP CER 470PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2V SSOT24-4 datasheet.pdf
LED CYAN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
4PIN MINI-MIZER STR SGL 14AWG datasheet.pdf
EXPLOSION-PROOF LIMIT SWES datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.8V 500MW DO213AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
1016 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf