C&K Components TP11SH9CBE
TP11SH9CBE picture photo
Mfg. Part Number
TP11SH9CBE
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V
Datasheet Download
TP11SH9CBE.pdf
Availability of TP11SH9CBE
QUANTITY
TP11SH9CBE Order Process
Ship out your order
Specifications of TP11SH9CBE
Internal Part NumberEIS-TP11SH9CBE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
PCN Design/SpecificationTP, T, TS Material 01/Jul/2009
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesTP
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeRound, Plunger
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life60,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TP11SH9CBE
Related LinksTP11S, TP11SH9CBE Datasheet, C&K Components Distributor
TP11SH9CBE Details Description
Related parts for TP11SH9CBE
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 18POS 3A datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 11POS 5A datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 120 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
VARISTOR 420V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf