C&K Components TP12SHZBE
TP12SHZBE picture photo
Mfg. Part Number
TP12SHZBE
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
TP12SHZBE.pdf
Availability of TP12SHZBE
QUANTITY
TP12SHZBE Order Process
Ship out your order
Specifications of TP12SHZBE
Internal Part NumberEIS-TP12SHZBE
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 4.95mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TP12SHZBE
Related LinksTP12, TP12SHZBE Datasheet, C&K Components Distributor
TP12SHZBE Details Description
Related parts for TP12SHZBE
RES SMD 35.7 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.094DIA SILVER datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6TDFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Header 18 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf