Littelfuse TP6KE20CA
TP6KE20CA picture photo
Mfg. Part Number
TP6KE20CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO204AC
Datasheet Download
TP6KE20CA.pdf
Availability of TP6KE20CA
QUANTITY
TP6KE20CA Order Process
Ship out your order
Specifications of TP6KE20CA
Internal Part NumberEIS-TP6KE20CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTVS Diodes 600 W AEC-Q Axial TP6KE Series
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TP6KE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17.1V
Voltage - Breakdown (Min)19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)22A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TP6KE20CA
Related LinksTP6K, TP6KE20CA Datasheet, Littelfuse Distributor
TP6KE20CA Details Description
Related parts for TP6KE20CA
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 6V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12.5MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
Connector Header 5 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SER 6TSOT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1" 250' datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMH0356 datasheet.pdf
TVS datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 8BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf