Littelfuse TP6KE75CA
TP6KE75CA picture photo
Mfg. Part Number
TP6KE75CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 64.1VWM 103VC DO204AC
Datasheet Download
TP6KE75CA.pdf
Availability of TP6KE75CA
QUANTITY
TP6KE75CA Order Process
Ship out your order
Specifications of TP6KE75CA
Internal Part NumberEIS-TP6KE75CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTVS Diodes 600 W AEC-Q Axial TP6KE Series
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TP6KE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64.1V
Voltage - Breakdown (Min)71.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.9A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TP6KE75CA
Related LinksTP6K, TP6KE75CA Datasheet, Littelfuse Distributor
TP6KE75CA Details Description
Related parts for TP6KE75CA
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CABLE JACK-JACK R/A OSMT 12" datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 50MM datasheet.pdf
Connector Socket 74 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf