Intel TP80C251TQ24
TP80C251TQ24 picture photo
Mfg. Part Number
TP80C251TQ24
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MPU 8-BIT 5V 24MHZ EXT 40-DIP
Datasheet Download
TP80C251TQ24.pdf
Availability of TP80C251TQ24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TP80C251TQ24 Order Process
Ship out your order
Specifications of TP80C251TQ24
Internal Part NumberEIS-TP80C251TQ24
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package9
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series80C
PackagingTube
Core ProcessorMCS 251
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivitySIO
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-DIP
Supplier Device Package40-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TP80C251TQ24
Related LinksTP80C2, TP80C251TQ24 Datasheet, Intel Distributor
TP80C251TQ24 Details Description
Related parts for TP80C251TQ24
ASSEMBLY 4 POSITION 4 CONTACT datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CAP MICA 33PF 5% 300V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC RESET CIRC MPU SC70-3 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 800MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 650MA 670 MOHM TH datasheet.pdf
RES 270 OHM 15W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
100UF 63V 10X25MM 125C 4000H datasheet.pdf