Micro Commercial Components (MCC) 2EZ24D5-TP
2EZ24D5-TP picture photo
Mfg. Part Number
2EZ24D5-TP
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 24V 2W DO41
Datasheet Download
2EZ24D5-TP.pdf
Availability of 2EZ24D5-TP
QUANTITY
2EZ24D5-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ24D5-TP
Internal Part NumberEIS-2EZ24D5-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)13 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 18.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ24D5-TP
Related Links2EZ24, 2EZ24D5-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
2EZ24D5-TP Details Description
Related parts for 2EZ24D5-TP
VARISTOR 243V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 68.1KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES SMD 176K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 2:1 28TQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf