Texas Instruments TPA2000D1PW
TPA2000D1PW picture photo
Mfg. Part Number
TPA2000D1PW
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Audio
Brief Description
IC AMP AUDIO PWR 2W MONO 16TSSOP
Datasheet Download
TPA2000D1PW.pdf
Availability of TPA2000D1PW
QUANTITY
TPA2000D1PW Order Process
Ship out your order
Specifications of TPA2000D1PW
Internal Part NumberEIS-TPA2000D1PW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Audio
Series-
PackagingTube
TypeClass D
Output Type1-Channel (Mono)
Max Output Power x Channels @ Load2W x 1 @ 4 Ohm
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
FeaturesDepop, Differential Inputs, Short-Circuit Protection, Shutdown
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package16-TSSOP
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPA2000D1PW
Related LinksTPA20, TPA2000D1PW Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPA2000D1PW Details Description
Related parts for TPA2000D1PW
CAP CER 8.2PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 437 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 18 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
IC DISPLAY DRVR MUX SPI 64TQFP datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 2.0MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V datasheet.pdf
IC FPGA 170 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
USB CABLE W/ 90 DEG MINI B CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf