Texas Instruments TPA6100A2DRG4
TPA6100A2DRG4 picture photo
Mfg. Part Number
TPA6100A2DRG4
Brief Description
IC AMP AUDIO PWR .05W STER 8SOIC
Datasheet Download
TPA6100A2DRG4.pdf
Availability of TPA6100A2DRG4
QUANTITY
TPA6100A2DRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPA6100A2DRG4
Internal Part NumberEIS-TPA6100A2DRG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClass AB
Output TypeHeadphones, 2-Channel (Stereo)
Max Output Power x Channels @ Load50mW x 2 @ 16 Ohm
Voltage - Supply1.6 V ~ 3.6 V
FeaturesDepop, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package8-SOIC
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPA6100A2DRG4
Related LinksTPA610, TPA6100A2DRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPA6100A2DRG4 Details Description
Related parts for TPA6100A2DRG4
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR 1.27MM 26POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 10K 14TSSOP datasheet.pdf
CONN INSULATION SLEEVE .187 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 140UF 20% 60V AXIAL datasheet.pdf
ELECTRICAL KIT GFCI datasheet.pdf
RES SMD 2.46K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf