TE Connectivity Alcoswitch Switches TPB11CGVRA0
TPB11CGVRA0 picture photo
Mfg. Part Number
TPB11CGVRA0
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V
Datasheet Download
TPB11CGVRA0.pdf
Availability of TPB11CGVRA0
QUANTITY
TPB11CGVRA0 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPB11CGVRA0
Internal Part NumberEIS-TPB11CGVRA0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTPB11CGVRA0 Statement of Compliance
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesTP
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeRound, Plunger
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Mechanical Life-
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPB11CGVRA0
Related LinksTPB11, TPB11CGVRA0 Datasheet, TE Connectivity Alcoswitch Switches Distributor
TPB11CGVRA0 Details Description
Related parts for TPB11CGVRA0
CONN HEADER 10POS 4.2MM R/A TIN datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 640MA 120 MOHM datasheet.pdf
CONTACT PIN 16-20 AWG datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CTRLR POE POWERED IEEE 8TSSOP datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
UTO BACKSHELL LONG datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf