Vishay Semiconductor/Diodes Division TPC22AHM3/87A
TPC22AHM3/87A picture photo
Mfg. Part Number
TPC22AHM3/87A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC SMPC
Datasheet Download
TPC22AHM3/87A.pdf
Availability of TPC22AHM3/87A
QUANTITY
TPC22AHM3/87A Order Process
Ship out your order
Specifications of TPC22AHM3/87A
Internal Part NumberEIS-TPC22AHM3/87A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, PAR®, eSMP®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18.8V
Voltage - Breakdown (Min)20.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp30.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)49A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 185°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-277, 3-PowerDFN
Supplier Device PackageTO-277A (SMPC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPC22AHM3/87A
Related LinksTPC22A, TPC22AHM3/87A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TPC22AHM3/87A Details Description
Related parts for TPC22AHM3/87A
FIXED IND 22UH 160MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 216POS .050" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-36VIN +/-05V datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 175W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 6.8 NF 20% 250VAC AXIAL datasheet.pdf