AVX Corporation TPCH106K010R2500
TPCH106K010R2500 picture photo
Mfg. Part Number
TPCH106K010R2500
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 10% 0805
Datasheet Download
TPCH106K010R2500.pdf
Availability of TPCH106K010R2500
QUANTITY
TPCH106K010R2500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPCH106K010R2500
Internal Part NumberEIS-TPCH106K010R2500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTACmicrochip® TPC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPCH106K010R2500
Related LinksTPCH106K, TPCH106K010R2500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPCH106K010R2500 Details Description
Related parts for TPCH106K010R2500
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 260NH 68A 0.18 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR 72POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAM datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf