AVX Corporation TPCL106M006R4000
TPCL106M006R4000 picture photo
Mfg. Part Number
TPCL106M006R4000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 0603
Datasheet Download
TPCL106M006R4000.pdf
Availability of TPCL106M006R4000
QUANTITY
TPCL106M006R4000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPCL106M006R4000
Internal Part NumberEIS-TPCL106M006R4000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTACmicrochip® TPC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeL
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPCL106M006R4000
Related LinksTPCL106M, TPCL106M006R4000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPCL106M006R4000 Details Description
Related parts for TPCL106M006R4000
RES SMD 402K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 100MM-1M PREWIRED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf