AVX Corporation TPCL335K010X5000
TPCL335K010X5000 picture photo
Mfg. Part Number
TPCL335K010X5000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 10V 10% 0603
Datasheet Download
TPCL335K010X5000.pdf
Availability of TPCL335K010X5000
QUANTITY
TPCL335K010X5000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPCL335K010X5000
Internal Part NumberEIS-TPCL335K010X5000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTACmicrochip® TPC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeL
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPCL335K010X5000
Related LinksTPCL335K, TPCL335K010X5000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPCL335K010X5000 Details Description
Related parts for TPCL335K010X5000
RES SMD 226 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT HV-190 R/A DUAL 6POS datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
093 SHRD PIN SKT HDRS 9POS datasheet.pdf
PLC CBL W/O SWINGARM 6M datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
3/4" RACEWAY 6' IVORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf