AVX Corporation TPCR226K004R1800
TPCR226K004R1800 picture photo
Mfg. Part Number
TPCR226K004R1800
Brief Description
CAP TANT 22UF 4V 10% 0805
Datasheet Download
TPCR226K004R1800.pdf
Availability of TPCR226K004R1800
QUANTITY
TPCR226K004R1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPCR226K004R1800
Internal Part NumberEIS-TPCR226K004R1800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPCR226K004R1800
Related LinksTPCR226K, TPCR226K004R1800 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPCR226K004R1800 Details Description
Related parts for TPCR226K004R1800
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 1.27MM 40POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC PLL CLK MULTIPLIER 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 15MA 1.35 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 23ZIP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf