Eaton (formerly Cooper Bussmann) TPHCS250-M
TPHCS250-M picture photo
Mfg. Part Number
TPHCS250-M
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE HLDR BLADE 80V 250A CHASS
Datasheet Download
TPHCS250-M.pdf
Availability of TPHCS250-M
QUANTITY
TPHCS250-M Order Process
Ship out your order
Specifications of TPHCS250-M
Internal Part NumberEIS-TPHCS250-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesTelpower®TPHCS
Fuseholder TypeHolder
Fuse TypeBlade
For Use With/Related ProductsTPL-B
Fuse Size1" Dia x 2.66" L (25.4mm x 67.5mm)
Number of Circuits1
Voltage80V
Current Rating250A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialCopper
Contact FinishTin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPHCS250-M
Related LinksTPHCS, TPHCS250-M Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TPHCS250-M Details Description
Related parts for TPHCS250-M
MOD PWR ENTRY 1A MED QC 1.5 PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1615MHZ 0805 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 1MM 20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 2.77 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-1830L 00100C SFTY EDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 4PVH 8 COL WK datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf