AVX Corporation TPME108K004S0018
TPME108K004S0018 picture photo
Mfg. Part Number
TPME108K004S0018
Brief Description
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2917
Datasheet Download
TPME108K004S0018.pdf
Availability of TPME108K004S0018
QUANTITY
TPME108K004S0018 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPME108K004S0018
Internal Part NumberEIS-TPME108K004S0018
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPME108K004S0018
Related LinksTPME108K, TPME108K004S0018 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPME108K004S0018 Details Description
Related parts for TPME108K004S0018
CAP FILM 0.091UF 2% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 300MA 270 MOHM datasheet.pdf
RES 976 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM SQ 12.9MM datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
11+11 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FILTER SW TRANS 16A 115/250VAC datasheet.pdf
CONN HEADER LO-PRO 2MM 40POS R/A datasheet.pdf