AVX Corporation TPME156M050R0100
TPME156M050R0100 picture photo
Mfg. Part Number
TPME156M050R0100
Brief Description
CAP TANT 15UF 50V 20% 2917
Datasheet Download
TPME156M050R0100.pdf
Availability of TPME156M050R0100
QUANTITY
TPME156M050R0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPME156M050R0100
Internal Part NumberEIS-TPME156M050R0100
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPME156M050R0100
Related LinksTPME156M, TPME156M050R0100 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPME156M050R0100 Details Description
Related parts for TPME156M050R0100
IC OPAMP GP 10MHZ 8DMP datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 4.3V 0.4A SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-15VOUT SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 357 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC DAC 14BIT MULT W/BUFF 20-PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.2A 6VFDFPN datasheet.pdf