AVX Corporation TPME158M002R0015
TPME158M002R0015 picture photo
Mfg. Part Number
TPME158M002R0015
Brief Description
CAP TANT 1500UF 2.5V 20% 2917
Datasheet Download
TPME158M002R0015.pdf
Availability of TPME158M002R0015
QUANTITY
TPME158M002R0015 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPME158M002R0015
Internal Part NumberEIS-TPME158M002R0015
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPME158M002R0015
Related LinksTPME158M, TPME158M002R0015 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPME158M002R0015 Details Description
Related parts for TPME158M002R0015
FIXED IND 2.2UH 555MA 900 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
OSC XO 148.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
SCS FOAM 100 X 200 X 175MM LONG datasheet.pdf