Vishay/Dale IMC1210BNR10M
IMC1210BNR10M picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210BNR10M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100NH 450MA 440 MOHM
Datasheet Download
IMC1210BNR10M.pdf
Availability of IMC1210BNR10M
QUANTITY
IMC1210BNR10M Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210BNR10M
Internal Part NumberEIS-IMC1210BNR10M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1210
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance100nH
Tolerance±20%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)440 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant700MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210BNR10M
Related LinksIMC121, IMC1210BNR10M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210BNR10M Details Description
Related parts for IMC1210BNR10M
IC MCU 8BIT 16KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 520MA 660 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1825 datasheet.pdf
PRESS-IN TOOL SFP STACKED 2X5 datasheet.pdf
FIXED IND 68MH 78MA 6.47 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf