AVX Corporation TPME158M002R0018
TPME158M002R0018 picture photo
Mfg. Part Number
TPME158M002R0018
Brief Description
CAP TANT 1500UF 2.5V 20% 2917
Datasheet Download
TPME158M002R0018.pdf
Availability of TPME158M002R0018
QUANTITY
TPME158M002R0018 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPME158M002R0018
Internal Part NumberEIS-TPME158M002R0018
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPME158M002R0018
Related LinksTPME158M, TPME158M002R0018 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPME158M002R0018 Details Description
Related parts for TPME158M002R0018
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 1.25GHZ 1023BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 13POS datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 66POS datasheet.pdf