AVX Corporation TPME337M010R0023
TPME337M010R0023 picture photo
Mfg. Part Number
TPME337M010R0023
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 330UF 10V 20% 2917
Datasheet Download
TPME337M010R0023.pdf
Availability of TPME337M010R0023
QUANTITY
TPME337M010R0023 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPME337M010R0023
Internal Part NumberEIS-TPME337M010R0023
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)23 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)