Texas Instruments TPS2220BDBR
TPS2220BDBR picture photo
Mfg. Part Number
TPS2220BDBR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC PC CRD PWR-INT SWTCH 24-SSOP
Datasheet Download
TPS2220BDBR.pdf
Availability of TPS2220BDBR
QUANTITY
TPS2220BDBR Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS2220BDBR
Internal Part NumberEIS-TPS2220BDBR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypePCMCIA Switch
Number of Outputs2
Ratio - Input:Output4:2
Output ConfigurationHigh Side
Output Type-
InterfaceSerial
Voltage - Load3.3V, 5V, 12V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)1A
Rds On (Typ)95 mOhm
Input Type-
FeaturesStatus Flag
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package24-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS2220BDBR
Related LinksTPS22, TPS2220BDBR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS2220BDBR Details Description
Related parts for TPS2220BDBR
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 150MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC GEAR INC 400W datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 6.73K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DOT MATRIX LABEL TEDLAR 1.00 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
OSC MEMS 125.0000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf