Texas Instruments TPS2544EVM-064
TPS2544EVM-064 picture photo
Mfg. Part Number
TPS2544EVM-064
Manufacturer
Product Category
Evaluation and Demonstration Boards and Kits
Brief Description
EVALUATION BOAD FOR TPS2544
Datasheet Download
TPS2544EVM-064.pdf
Availability of TPS2544EVM-064
QUANTITY
TPS2544EVM-064 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS2544EVM-064
Internal Part NumberEIS-TPS2544EVM-064
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation and Demonstration Boards and Kits
Series-
Main PurposePower Management, Power Distribution Switch (Load Switch)
EmbeddedNo
Utilized IC / PartTPS2544
Primary AttributesUSB Charging Port
Secondary Attributes-
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS2544EVM-064
Related LinksTPS2544, TPS2544EVM-064 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS2544EVM-064 Details Description
Related parts for TPS2544EVM-064
METRAL PWR 4RX1M RA RCP datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.54 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN IDC 16POS 2.54MM 28AWG TIN datasheet.pdf
CLEAN & FINISH ROLL 4"X30' F SFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf