Texas Instruments TPS3619-50DGKRG4
TPS3619-50DGKRG4 picture photo
Mfg. Part Number
TPS3619-50DGKRG4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC BATTERY-BACKUP 5V 8VSSOP
Datasheet Download
TPS3619-50DGKRG4.pdf
Availability of TPS3619-50DGKRG4
QUANTITY
TPS3619-50DGKRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS3619-50DGKRG4
Internal Part NumberEIS-TPS3619-50DGKRG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeBattery Backup Circuit
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout60 ms Minimum
Voltage - Threshold4.55V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS3619-50DGKRG4
Related LinksTPS3619-, TPS3619-50DGKRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS3619-50DGKRG4 Details Description
Related parts for TPS3619-50DGKRG4
FIXED IND 8UH 2.6A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - AKC20B/AE20G/APK20B datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 63VDC 1206 datasheet.pdf
ACCELEROMETER DUAL AXIS 8-LGA datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.25 6H 1-5V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7T RADIAL datasheet.pdf
M5 3MM ROBTC NPN NO datasheet.pdf