Texas Instruments TPS3707-50DGN
TPS3707-50DGN picture photo
Mfg. Part Number
TPS3707-50DGN
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC 4.55V PROCESSOR MON 8-MSOP
Datasheet Download
TPS3707-50DGN.pdf
Availability of TPS3707-50DGN
QUANTITY
TPS3707-50DGN Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS3707-50DGN
Internal Part NumberEIS-TPS3707-50DGN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTube
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High/Active Low
Reset Timeout140 ms Minimum
Voltage - Threshold4.55V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-MSOP-PowerPad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS3707-50DGN
Related LinksTPS370, TPS3707-50DGN Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS3707-50DGN Details Description
Related parts for TPS3707-50DGN
FILTER EMI 220PF 200-350MHZ 5A datasheet.pdf
SPADE LUG/BANANA PLUG 48" RED datasheet.pdf
IC BINARY COUNTER SYNC 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
MODULE ZIGBEE-PRO W/WIRED ANT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 176LFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf