Texas Instruments TPS3801J25DCKR
TPS3801J25DCKR picture photo
Mfg. Part Number
TPS3801J25DCKR
Brief Description
IC 2.25V SUPPLY MON SC-70-5
Datasheet Download
TPS3801J25DCKR.pdf
Availability of TPS3801J25DCKR
QUANTITY
TPS3801J25DCKR Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS3801J25DCKR
Internal Part NumberEIS-TPS3801J25DCKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout120 ms Minimum
Voltage - Threshold2.25V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS3801J25DCKR
Related LinksTPS3801, TPS3801J25DCKR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS3801J25DCKR Details Description
Related parts for TPS3801J25DCKR
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SOD123FL datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR TIN 56POS datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf