Texas Instruments TPS3808G19DBVT
TPS3808G19DBVT picture photo
Mfg. Part Number
TPS3808G19DBVT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC VOLT SUPERVISOR 1.9V SOT23-6
Datasheet Download
TPS3808G19DBVT.pdf
Availability of TPS3808G19DBVT
QUANTITY
TPS3808G19DBVT Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS3808G19DBVT
Internal Part NumberEIS-TPS3808G19DBVT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED General Illumination Solutions
Manufacturer Product PageTPS3808G19DBVT Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset TimeoutAdjustable/Selectable
Voltage - Threshold1.77V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS3808G19DBVT
Related LinksTPS3808, TPS3808G19DBVT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS3808G19DBVT Details Description
Related parts for TPS3808G19DBVT
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.67V SC70-4 datasheet.pdf
FIXED IND 0.9NH 750MA 100 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 1M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf