Texas Instruments TPS3824-30DBVR
TPS3824-30DBVR picture photo
Mfg. Part Number
TPS3824-30DBVR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC 2.63V SUPPLY MONITOR SOT-23-5
Datasheet Download
TPS3824-30DBVR.pdf
Availability of TPS3824-30DBVR
QUANTITY
TPS3824-30DBVR Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS3824-30DBVR
Internal Part NumberEIS-TPS3824-30DBVR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOT23, VSSOP Cu Wire 28/Jun/2013
Copper Wire Revision C 24/Sep/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High/Active Low
Reset Timeout120 ms Minimum
Voltage - Threshold2.63V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS3824-30DBVR
Related LinksTPS3824, TPS3824-30DBVR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS3824-30DBVR Details Description
Related parts for TPS3824-30DBVR
IC SUPERVISOR 4.50V LOW SOT23 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 200MA SOD123 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 25A TO-252 datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .01 OHM 1W 5% datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT T/H TIN datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf