Texas Instruments TPS40041EVM-001
TPS40041EVM-001 picture photo
Mfg. Part Number
TPS40041EVM-001
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
EVALUATION MODULE FOR TPS40041
Datasheet Download
TPS40041EVM-001.pdf
Availability of TPS40041EVM-001
QUANTITY
TPS40041EVM-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS40041EVM-001
Internal Part NumberEIS-TPS40041EVM-001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageTPS40041EVM-001 Specifications
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Series-
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output1.8V
Current - Output6A
Voltage - Input3 V ~ 5.5 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching600kHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartTPS40041
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS40041EVM-001
Related LinksTPS4004, TPS40041EVM-001 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS40041EVM-001 Details Description
Related parts for TPS40041EVM-001
INSULATOR CIRCULAR GEN PURP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 5A 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 150MW 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 120V datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1W DO216 datasheet.pdf
MICRO 21C P 48" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf