Texas Instruments TPS40042DRCR
TPS40042DRCR picture photo
Mfg. Part Number
TPS40042DRCR
Brief Description
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-SON
Datasheet Download
TPS40042DRCR.pdf
Availability of TPS40042DRCR
QUANTITY
TPS40042DRCR Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS40042DRCR
Internal Part NumberEIS-TPS40042DRCR
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Frequency - Max700kHz
Duty Cycle95%
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
IsolatedNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case10-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-VSON (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS40042DRCR
Related LinksTPS400, TPS40042DRCR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS40042DRCR Details Description
Related parts for TPS40042DRCR
RES SMD 549K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP NEGVOLT SOT23-6 datasheet.pdf
IC DRIVER OCT HISIDE 1A POWERS36 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
9XSTREAM 100MW USB 9600BPS COM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.3A 360 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 400MA 560 MOHM datasheet.pdf