Texas Instruments TPS40060PWPR
TPS40060PWPR picture photo
Mfg. Part Number
TPS40060PWPR
Brief Description
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP
Datasheet Download
TPS40060PWPR.pdf
Availability of TPS40060PWPR
QUANTITY
TPS40060PWPR Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS40060PWPR
Internal Part NumberEIS-TPS40060PWPR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageTPS40060PWPR Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Frequency - Max1MHz
Duty Cycle98%
Voltage - Supply10 V ~ 55 V
IsolatedNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package16-HTSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS40060PWPR
Related LinksTPS400, TPS40060PWPR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS40060PWPR Details Description
Related parts for TPS40060PWPR
DSP STARTER KIT FOR TMS320C5416 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
Crystal 4.0960MHz 30ppm 18pF 180 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 2200PF 1205 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT EGG.0B.302. FOR 2LV datasheet.pdf
IC DCDC CONV BUCK SYNC 6SON datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 250MA AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 360MA 730 MOHM datasheet.pdf