Texas Instruments TPS60500DGSR
TPS60500DGSR picture photo
Mfg. Part Number
TPS60500DGSR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG SWITCHD CAP ADJ 10MSOP
Datasheet Download
TPS60500DGSR.pdf
Availability of TPS60500DGSR
QUANTITY
TPS60500DGSR Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS60500DGSR
Internal Part NumberEIS-TPS60500DGSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOT23, VSSOP Cu Wire 28/Jun/2013
Copper Wire Revision C 24/Sep/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyCharge Pump
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)1.8V
Voltage - Input (Max)6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.8V
Voltage - Output (Max)3.3V
Current - Output250mA
Frequency - Switching800kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS60500DGSR
Related LinksTPS605, TPS60500DGSR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS60500DGSR Details Description
Related parts for TPS60500DGSR
CONN EDGE DUAL .100 R/A 20POS datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 4.6A 32 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOEIAJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 5.8A 10.5 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 1.27MM datasheet.pdf
MICRO 51C P 30" YEL JACKP datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
3900UF 40V 22X35MM 105C 5000H datasheet.pdf