Texas Instruments TPS61013EVM-157
TPS61013EVM-157 picture photo
Mfg. Part Number
TPS61013EVM-157
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
EVAL MOD FOR TPS61013
Datasheet Download
TPS61013EVM-157.pdf
Availability of TPS61013EVM-157
QUANTITY
TPS61013EVM-157 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS61013EVM-157
Internal Part NumberEIS-TPS61013EVM-157
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Reference Design LibraryTPS61013EVM-157: 0.9 ~ Vout, 2.5V @ 100~200mA
Manufacturer Product PageTPS61013EVM-157 Specifications
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Series-
Main PurposeDC/DC, Step Up
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output2.5V
Current - Output250mA
Voltage - Input0.8 V ~ 2.5 V
Regulator TopologyBoost
Frequency - Switching-
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartTPS61013
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS61013EVM-157
Related LinksTPS6101, TPS61013EVM-157 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS61013EVM-157 Details Description
Related parts for TPS61013EVM-157
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 1/32 X 3/4" WHT datasheet.pdf
FUSE CERM 25A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V datasheet.pdf
RES 130 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125.009375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 90POS .050 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf