Texas Instruments TPS61251EVM-517
TPS61251EVM-517 picture photo
Mfg. Part Number
TPS61251EVM-517
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
EVAL MODULE FOR TPS61251-517
Datasheet Download
TPS61251EVM-517.pdf
Availability of TPS61251EVM-517
QUANTITY
TPS61251EVM-517 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS61251EVM-517
Internal Part NumberEIS-TPS61251EVM-517
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageTPS61251EVM-517 Specifications
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Series-
Main PurposeDC/DC, Step Up
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output5.5V
Current - Output300mA
Voltage - Input2.3 V ~ 6 V
Regulator TopologyBoost
Frequency - Switching3.25MHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartTPS61251
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS61251EVM-517
Related LinksTPS6125, TPS61251EVM-517 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS61251EVM-517 Details Description
Related parts for TPS61251EVM-517
KIT ZIGBEE RF MC13193 datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V TO220AB datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
THERMOSTAT 100 DEG NO TO-220 datasheet.pdf
RS20-US-S0241-0204-014H-001 datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IND RED 14V CYL 1/2" SNAP 6"LD datasheet.pdf
CTV 6C 6#22D PIN PLUGGCOAX PIN datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 470PF 250VAC 10% RADIAL datasheet.pdf