| Internal Part Number | EIS-TPS62401DRCT | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 250 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Function | Step-Down | |
| Output Configuration | Positive | |
| Topology | Buck | |
| Output Type | Programmable (Fixed) | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V | |
| Voltage - Input (Max) | 6V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.1V, 1.575V (1.8V) | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 400mA, 600mA | |
| Frequency - Switching | 2.25MHz | |
| Synchronous Rectifier | Yes | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |