Texas Instruments TPS70102PWPR
TPS70102PWPR picture photo
Mfg. Part Number
TPS70102PWPR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO ADJ 20HTSSOP
Datasheet Download
TPS70102PWPR.pdf
Availability of TPS70102PWPR
QUANTITY
TPS70102PWPR Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS70102PWPR
Internal Part NumberEIS-TPS70102PWPR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageTPS70102PWPR Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Adjustable
Voltage - Output1.22 V ~ 5.5 V
Current - Output500mA, 250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.17V @ 500mA, -
Number of Regulators2
Voltage - Input2.7 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package20-HTSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS70102PWPR
Related LinksTPS701, TPS70102PWPR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS70102PWPR Details Description
Related parts for TPS70102PWPR
ROUND STANDOFF 6-32 ALUM 1-1/2" datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 200V RADIAL datasheet.pdf