Vicor Corporation VE-21D-IY-F1
VE-21D-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21D-IY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W
Datasheet Download
VE-21D-IY-F1.pdf
Availability of VE-21D-IY-F1
QUANTITY
VE-21D-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21D-IY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21D-IY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)588mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21D-IY-F1
Related LinksVE-21D, VE-21D-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21D-IY-F1 Details Description
Related parts for VE-21D-IY-F1
CONN DSUB POWER PLUG 5W5 B datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 350VAC 140VDC 2AG datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.8V 0.6A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 620MA 570 MOHM datasheet.pdf
CUTTER STRIKER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 15C S 3" YEL NI datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ8 8S OLIVE datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 4CIRC .437 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf