Texas Instruments TPS71256DRCRG4
TPS71256DRCRG4 picture photo
Mfg. Part Number
TPS71256DRCRG4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.25A 10SON
Datasheet Download
TPS71256DRCRG4.pdf
Availability of TPS71256DRCRG4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TPS71256DRCRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS71256DRCRG4
Internal Part NumberEIS-TPS71256DRCRG4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.125V @ 250mA
Number of Regulators2
Voltage - Input2.7 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)400mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-VSON (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS71256DRCRG4
Related LinksTPS7125, TPS71256DRCRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS71256DRCRG4 Details Description
Related parts for TPS71256DRCRG4
CONVERTER DC/DC +/-5V OUT 10W datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 6V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf