Texas Instruments TPS71818-27YZCR
TPS71818-27YZCR picture photo
Mfg. Part Number
TPS71818-27YZCR
Brief Description
IC REG LDO 1.8V/2.7V 0.2A 6DSBGA
Datasheet Download
TPS71818-27YZCR.pdf
Availability of TPS71818-27YZCR
QUANTITY
TPS71818-27YZCR Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS71818-27YZCR
Internal Part NumberEIS-TPS71818-27YZCR
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V, 2.7V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators2
Voltage - Input2.7 V ~ 6.5 V
Current - Limit (Min)240mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UFBGA, DSBGA
Supplier Device Package6-DSBGA (1x1.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS71818-27YZCR
Related LinksTPS7181, TPS71818-27YZCR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS71818-27YZCR Details Description
Related parts for TPS71818-27YZCR
SENSOR 750PSIS M12 5V MINI datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 42V datasheet.pdf
CABLE 3COND 8AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TWEEZER BACK STOP WAFER 5.12" datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf