Texas Instruments TPS71933-33DRVT
TPS71933-33DRVT picture photo
Mfg. Part Number
TPS71933-33DRVT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.2A 6SON
Datasheet Download
TPS71933-33DRVT.pdf
Availability of TPS71933-33DRVT
QUANTITY
TPS71933-33DRVT Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS71933-33DRVT
Internal Part NumberEIS-TPS71933-33DRVT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Base Metal 19/Jun/2014
Copper Wire Revision B 16/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.23V @ 200mA
Number of Regulators2
Voltage - Input2.7 V ~ 6.5 V
Current - Limit (Min)240mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-SON (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS71933-33DRVT
Related LinksTPS7193, TPS71933-33DRVT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS71933-33DRVT Details Description
Related parts for TPS71933-33DRVT
IC ADC 12BIT SRL LP W/REF 8-SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 22PF 10V 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1.5KV X7R 3640 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
DSUB METAL PLASTC 37P SHS-UNC datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 6A 5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf