Texas Instruments TPS72301DBVTG4
TPS72301DBVTG4 picture photo
Mfg. Part Number
TPS72301DBVTG4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO NEG ADJ 0.2A SOT23-5
Datasheet Download
TPS72301DBVTG4.pdf
Availability of TPS72301DBVTG4
QUANTITY
TPS72301DBVTG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS72301DBVTG4
Internal Part NumberEIS-TPS72301DBVTG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesTPS72301 Design with WEBENCH® Power Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyNegative Adjustable
Voltage - Output-1.2 V ~ -10 V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input-2.7 V ~ -10 V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS72301DBVTG4
Related LinksTPS7230, TPS72301DBVTG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS72301DBVTG4 Details Description
Related parts for TPS72301DBVTG4
CONN HEADER 28POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 16-QFN-EP (3x3) datasheet.pdf
JACK SCREW HEX SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
IC PORT EXPANDER 19I/O 25WLSCP datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 1.27MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 20POS datasheet.pdf